Tatra kolem světa 2 (TKS2) je projektem, který pomyslně navazuje na výpravu z konce 80. let, která ovlivnila nejednoho cestovatele. Mimo to je TKS2 koncipovaná jako „otevřená expedice“ a během několikaleté cesty kolem světa se na palubu na určitý čas mohou připojovat lidé, kteří si takto mohou vyzkoušet reálný expediční život. Letošní druhá část cesty odstartovala v Africe a je za námi několik etap této části výpravy. Podle reakcí a dotazů je patrné, že veřejnost zajímá, jak to na palubě Trajdy (T815) chodí a jaké jsou názory a pocity lidí, kteří se stali členy týmu TKS2. I proto jsme se rozhodli pro tuto rubriku, ve které se čtenář dozví něco dalšího ze zákulisí, a to očima i slovy členů výpravy.
Ročník 1978 (43 let). Narodil se v obci Běhařovice a po svatbě se přestěhoval o pár kilometrů dále do městyse Višňové okr. Znojmo, kde je zastupitelem.
Tomáš je ženatý a má dva dospělé syny 20 a 22 let. Mezi zájmy patří sport (trenér fotbalu), rybolov a cestování, čím delší cesta, tím lepší. Největší cestovatelské zážitky: několik cest po ostrovech a pevnině v Thajsku, třítýdenní putování po Kambodži a přilehlých ostrovech, cesty po evropských městech s cílem poznávat památky a hlavně navštívit fotbalová utkání (-:
Zaměstnán u jedné stavební firmy, a to od ukončení střední školy, kde pracuje v oboru elektro jako stavbyvedoucí (zaměření na silniční tunely a železniční uzly).
Cestovatelské plány do budoucna – vydat se s Trajdou do jižní Ameriky.
Jsem moc rád, že jsem se etapy Botswana zúčastnil. Životní zkušenost s Afrikou, viděl a zažil jsem něco úplně jiného než v Asii. Úplně jiná kultura lidí a pro mě i jiný styl cestování, než na který jsem byl zvyklý. Naprosto jiné životní hodnoty místních lidí, bezstarostnost, jejich veselost, různorodost krajiny a do toho my s Trajdou. Jinak jsem byl veden jako hlavní kuchař a myslím, že za pomocí kluků se mi to i dařilo, všichni byli spokojeni a hlavně do syta najezení.
Na cestu jsem byl vybrán jako „hlavní palubní kuchař“. Měl jsem z té funkce docela strach, nevěděl jsem z čeho a na čem budeme vařit a kde a co v Africe nakupovat. Vzpomínám na celou partu, která byla výborná, na cesty savanou, solnými pláněmi, na parky plný zvířat, a hlavně na setkání se lvem - králem zvířat.
Máš pocit, že tě expedice něco naučila? Pokud ano, tak co?
Expedice mě naučila ještě větší pokoře. V životě nepotřebuju skoro nic ze spousty věcí, kterými jsem se obklopil… To je nutné si často opakovat. Otevřela mi obzory o tom, jak se žije v Africe, která je ještě mimo hlavní města hodně chudší a zaostalejší (z našeho evropského pohledu) než nejchudší regiony v Evropě, ale i v Asii. Dále mě naučila, či spíše ukázala, jak se pár v podstatě cizích lidí dokáže nadchnout, spojit síly a hlavně se shodnout v otázce organizace a plánu směru cesty a k jeho cíli. Pro mě je i cesta cíl a my jsme si tu cestu udělali skvělou a zajímavou a za to všem velké díky.
Rychlé a správné rozhodování – to je to, co v životě mnohdy potřebujete. Na expedici to platilo dvojnásob! Situace, do kterých jsme se dostávali, byly opravdu pro většinu z nás ojedinělé a nové. Jako vždy, po cestách do rozvojových zemí, mi to přináší více pokory a uvědomení si, jak krásně si v Evropě žijeme a jaké máme štěstí, že můžeme žít v tak bezpečné, přírodně krásné a bohaté zemi, kde máme vše po ruce.
Každý účastník na expedici si musí uvědomit, že nejede sám, ale že tým je závislý na něm a on zase na týmu. Členové týmu si musí vše obstarat, zajistit, koupit, zpracovat, zařídit, dojednat, uvařit, sbalit, rozbalit, opravit – samozřejmě v rámci své určené role v týmu a musí si uvědomit, že zde je plno povinností jimž musí přispět pro průběh expedice.
Měl jsem štěstí, že jsem se mohl zúčastnit etapy s lidmi velice aktivními, kdy všichni táhli za jeden provaz a toho není jednoduché ve skupině 8 lidí dosáhnout, ale nám se to povedlo, a proto si odnáším zážitky na celý život. A co se týče balení…já zapomněl spacák a i přes to, že jsem viděl balící video a asi jsem pár věcí mohl nechat doma.
Nakonec zjistíte, že umíte vařit, prát, šít a opravit kde co 🙂
Ano, velice rád, a protože etapa Botswana pro mě dopadla velice dobře, rád bych se zúčastnil nějaké etapy v Jižní nebo Střední Americe se stejnou partou nebo doufám, že s jinou, ale stejně pohodovou a prožil toto dobrodružství znovu.
Děkujeme, že ses k nám přidal a že i díky Tobě byla tahle etapa nezapomenutelná.
No a budeme se těšit na další společné kilometry!
Tým TKS2
Čerstvé zážitky můžeš získat e-mailem. Snadno a zdarma.
Díky tomu budeš vědět co se děje, jak expedice probíhá a co právě zažíváme. A kdo ví, třeba tě zaujme a přidáš se k nám.