Po zhruba měsíci objevování Brazílie vyrazíme s Trajdou začátkem dubna 2022 do Argentiny, cestou se však ještě zastavíme ve vnitrozemském státu Paraguay, která leží na obou březích stejnojmenné řeky Paraguay.
Tento stát s rozlohou více jak 5x větší než Česká republika a s cca 7,5 mil. obyvatel je země většinou brána jen jako tranzitní, ale my si myslíme, že stojí za objevování, už jen kvůli atmosféře místní kulturu, biodiverzitě zvěře a pomalu plynoucímu životu bez mnoha turistů, jen s pár místními obyvateli.
Je to země pozoruhodných kontrastů, extrémně chudá někdy opravdu na pár kroků od nechutně bohaté. Pyšní se krásnými přírodními rezervacemi i obrovskými umělými nádržemi. Jezdí tu koňská spřežení, která jsou následována luxusními auty. Řemeslnické obchůdky stojí vedle moderních nákupních center a ruiny jezuitských klášterů leží na dohled od koloniálních domů.
Subtropický prales na východě je v kontrastu se suchou, trnitou divočinou liduprázdné roviny Gran Chaco. Za zmínku rozhodně stojí ruiny Jezuitských misií Trinidad a Jesus, malebná vesnička Areguá na břehu jezera Ypacaraí s koloniální architekturou a vlakovým nádražím, kdysi slavné národní železnice. Krásnou přírodu můžete obdivovat v Národním parku Ybicui s vodními kaskádami, potůčky, lagunami, lesy a pastvinami.
Něco málo z historie:
O období před příchodem Španělů počátkem 16. století není příliš známo, snad jen z východní část dnešní Paraguaye, kterou údajně obývali Indiáni Guaraníové a Guaycurú. Země se stala nezávislou v květnu 1811. V roce 1862 po smrti C.A. Lópeze převzal vládu jeho syn Francisko Solano Lopez, který o dva roky později zaútočil na Brazílii a rozpoutal tak paraguayskou válku proti Trojspolku, což zemi totálně zdecimovalo. Následovalo období střídání politických stran podporovaných buď Brazílií nebo Argentinou a v zemi se za 80 let vystřídalo přes 40 prezidentů, často svržených vojenským převratem. V tomto období proběhla i další výtěžná válka s Bolívií. V roce 1954 se stal prezidentem Alfreda Stroessner a po převratu v 1989 se začala země demokratizovat, v roce 1992 byla přijata ústava a v následujícím roce začala éra svobodných voleb se střídáním převratů přetrvávající až do dnes.
Jedno se však ani léty a vládou v zemi nemění, a to oblíbenost pití čaje Maté z lístků cesmíny paraguayské, často se jedná o společenskou událost popíjení ze společné nádoby (buď cuii, nebo kalabasi).
Zajímavostí je, že oblíbeným paraguayským tancem je původem český lidový tanec polka.
Pro TKS2
Napsal: Libor Svoboda
Foto: Kateřina Božková
Čerstvé zážitky můžeš získat e-mailem. Snadno a zdarma.
Díky tomu budeš vědět co se děje, jak expedice probíhá a co právě zažíváme. A kdo ví, třeba tě zaujme a přidáš se k nám.